Rośnie liczba pracujących cudzoziemców. To już ponad milion. Są też coraz większą grupą wszystkich pracowników.
Aż 1032,6 tys. cudzoziemców pracowało w Polsce pod koniec czerwca. To o prawie 33 tys. osób więcej niż na początku roku i o niemal ćwierć miliona więcej niż na początku 2022 r. – wynika z danych, które właśnie podał GUS. Cudzoziemcy stanowią 6,7 proc. wszystkich pracowników, na początku roku było to 6,5 proc. Ich udział wśród wszystkich pracowników powoli rośnie.
Regiony z dużymi miastami w czołówce
Najwięcej obcokrajowców pracuje na Mazowszu – ponad 199 tys. Najmniej w woj. świętokrzyskim – 8,2 tys. Ponad 100 tys. pracuje jeszcze na Dolnym Śląsku i w Wielkopolsce. Poniżej 20 tys. – w woj. opolskim, podlaskim, podkarpackim i warmińsko-mazurskim. Rozmieszczenie regionalne obcokrajowców na rynku pracy nie zmienia się od dwóch lat. Najwięcej jest ich w tych regionach, w których są wielkie miasta.
W ciągu pół roku najbardziej zwiększyła się liczba pracujących cudzoziemców na Mazowszu – o 7,6 tys., a o 4,4 tys. w Wielkopolsce.
Wciąż więcej jest mężczyzn niż kobiet, choć proporcje się zmniejszają.
Najwięcej jest obywateli Ukrainy
GUS szacuje, ze pracujący cudzoziemcy pochodzą ze 150 krajów. Najliczniejszą grupą obcokrajowców byli w czerwcu obywatele Ukrainy – 698,5 tys. pracujących, o niespełna 12 tys. więcej niż na początku roku. Więcej niż co dziewiąty pracujący cudzoziemiec pochodzi z Białorusi, a co 38. z Gruzji.
niedawno ZUS podał, że wśród ubezpieczonych cudzoziemcy stanowili pod koniec czerwca 7,1 proc. Zarejestrowanych było ponad 1,16 mln obcokrajowców. Oznaczało to wzrost o 6 proc. w skali roku. Połowa była pracownikami, jedna trzecia miała zlecenia.